„2WORK kompleksowy program kształtujący kompetencje i kwalifikacje, zwiększający szanse absolwentów na rynku pracy” jest realizowany w ramach POWER 2014-2020.
Celem projektu 2WORK jest podniesienie konkurencyjności absolwentów Politechniki Białostockiej na rynku pracy poprzez zwiększenie kompetencji 245 studentów w zakresie oczekiwanym przez pracodawców. Projekt 2WORK jest uzupełnieniem oferty programu kształcenia Uczelni, mający na celu podniesienie kompetencji studentów. Zaprogramowane działania pozwolą na zwiększenie studentom kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, przedsiębiorczych, językowych, informatycznych i analitycznych, zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy.
W ramach projektu przewidziano 6 form wsparcia:
- warsztaty kształcące kompetencje,
- branżowe warsztaty językowe "Business",
- certyfikowane szkolenia,
- dodatkowe zadania praktyczne dla studentów,
- wizyty studyjne u pracodawców,
- dodatkowe zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami.
Wsparcie będzie oferowane studentom 8 kierunków:
- Budownictwo(II),
- Inżynieria środowiska(II),
- Architektura krajobrazu(II),
- Gospodarka przestrzenna(II),
- Zarządzanie(I,II),
- Zarządzanie i Inżynieria produkcji(I,II),
- Logistyka(I,II),
- Leśnictwo(I).
Poprzez uczestnictwo w projekcie studenci nabędą umiejętności menadżerskich, kompetencje poznawcze, samoorganizacyjne i umiejętności społeczne. Poprzez zajęcia warsztatowe zdobędą praktyczne przygotowanie do zawodu. Dzięki szkoleniom certyfikowanym uzyskają dokumenty potwierdzające nabyte umiejętności. Udział pracodawców zaangażowanych do projektu w procesie kształcenia może stać się pierwszym krokiem do nawiązania stałej współpracy studentów z firmami. Zwiększony poziom kompetencji studentów ostatnich semestrów studiów I i II stopnia ułatwi uczestnikom projektu znalezienie zatrudnienia lub zachęci do kontynuacji kształcenia.
W projekcie przewidziano min. 3 formy wsparcia dla każdego uczestnika indywidualną ścieżkę dla każdego z nich określi wstępny Bilans Kompetencji. Wartość wsparcia na 1 uczestnika nie przekroczy 20 tyś. zł
Szkolenia są finansowane w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych bezpośrednio z udziałem w szkoleniach. Wartość projektu ze środków europejskich 1 286 446,31 zł i 194 049,41 zł z dotacji celowej.